Silahalsat Blog

Ruhsatsız silahlar serseri kurşun gibi aramızda dolaşıyor.

Yıllardır her fırsatta, mümkün olan her yerde bas bas bağırmamıza rağmen geçen gece ruhsatsız bir silah ile  işlenen cinayetlerden birini bir film seyreder gibi tüm ülke seyrettik.

Sadece seyretmekle kalacağız ve bir kaç gün sonra her şey unutulup gidecek. Ölenler geri gelmeyecek, ateş sadece düştüğü yeri yakacak.

Sitem dolu, isyan dolu bir makale... Bir türlü empati yapmayan bu ülkenin insanlarına, yöneticilerine ve ilgililerine bir iki sözümüz. Belki her devrin, her tarafın fondaş ve yandaş basını kadar ses çıkaramasak da, olsun. Bu makaleyi bir kaç kişi de okusa belki yararı olur.

Türkiyeliler, neden Türklere bu derece düşman! Son Umut

Gladyatör filmi ile ülkemizde çokca tanınan dünyaca ünlü oyuncu Russell Crowe’un başrol oynadığı ve yönetmenliğini yaptığı, Çanakkale savaşına farklı bir açıdan bakan Son Umut filmi hakkında, Türkiye'de konuşulmayanlara değindiğimiz farklı bir makale.

2023 yılı silah ruhsat harçlarına gelen astronomik zam ve devlete yansıyacak olası zararları.
Ekonomideki istikrarsızlık hayatı tüm yönleri ile zorlaştırmaya devam ediyor. Aynı zamanda ülkede güvenlik ihtiyacının had safhaya çıktığı bu günlerde, vatandaşların kendi güvenliklerini sağlamak amacı ile alacakları silahların, 5 yıllık süreli Silah Ruhsat Harçlarına astronomik oranda ve neredeyse yüzde 115 oranında zam yapıldı.
2023'e girerken silah ruhsat harçları ve silah sahiplerinin mağduriyeti.
Maliye Bakanlığı her yıl silah ruhsat harçlarını artan enflasyona göre belirliyor. Ancak enflasyon düşse bile indirim mahiyetinde bir düzenleme yapılmıyor. Bu yüzden silah ruhsat harçları astronomik seviyelere geldi. Vatandaş mağdur, yerli silah üreticileri, iç piyasada çıkmazın içinde.
Savunma sanayimiz gerçekten doğru bir şekilde mi gelişiyor?

Türkiye, askeri alanda bir çok projeye imza atıyor. Ancak savunma sanayisinin en kritik tamamlayıcı ekipmanlarını, hala yurtdışından temin etmek zorunda kalıyor. Bu da Türkiye'yi, ara sanayi ülkesi pozisyonundan çıkaramıyor. Ucuz iş ve makine gücümüzü kullanan global şirketler, karlarını her sene katlarken, sanayicimiz artan enflasyon ve bürokrasi yüzünden tüm zamanını ve eforunu hammadde temini için harcıyor.

Havrita uygulaması ve Bireysel silahlanma cıngarlığı

Türkiye haritası üzerinde başıboş sokak hayvanlarının sisteme girildiği ve isteyenlerin bu sistemden girilen verileri gördüğü ancak art niyetli kullanım şeklinden dolayı kan donduran uygulama, Havrita. 

Bu günlerde bu uygulama üzerinden, bir sokak hayvanı avı vahşeti başlatıldı. Yavru kedi ve köpekleri, besledikleri yılanlara verenlerden tutun da, sırf zevk için silahlarla, bu hayvanları öldüren insan dışı yaratıklar türedi.

İnternetteki silinmeyen izleriniz. İlan sitelerindeki gizli tehlike

İnsanlar bir çok kişisel ürününü internet üzerinden 2. el ilan sitelerinde satıyor. Kullanmadığınız eşyalarınızı rahat bir şekilde satmak çok güzel peki ya işiniz bittiğinde, ilan verdiğiniz internete siteleri kamuya açık bilgilerinizi silmiyorsa? Neredeyse kimsenin fark etmediği yada önemsemediği bu bilgileriniz, gelecekte büyük bir güvenlik sorunu teşkil edebilir.

Sosyal Deney - Sazan avı.

Site üzerinden ve bulabildiğimiz tüm medya araçlarından ısrarla uyarılarımıza rağmen, ruhsatsız silahlara talep halen devam ediyor.

Biz de bu talebin hangi boyutta olduğunu anlayabilmek için küçük bir sosyal deney yaptık.

Karşınızda Türkiye'nin internet üzerindeki en büyük SAZAN avı.

Silahınızı -sizin adınızı ve bilgilerinizi paylaşmadan- biz devredelim

Silahınızı -sizin adınızı ve bilgilerinizi paylaşmadan- biz devredelim. Zamandan, paradan tasarruf edin, güvende kalın.

Silahınızı, yedek parçalarını, aksesuarlarınızı devretmek yada satmak istiyorsunuz. Ancak bu işlemler için yeterli vaktiniz yoksa yada uğraşmak istemiyorsanız, kişisel olarak internette isminizin yada diğer telefon numarası, mail adresi gibi kişisel bilgilerinizin paylaşılabilme ihtimali sizi tedirgin ediyorsa, size çok cazip ve güvenilir bir teklifimiz var.

ABD Ordusu, Manta Ray Subs adlı su altı robotu ile ne amaçlıyor?

Amerikan Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), uzun süreli, insansız bir sualtı aracı tasarımının ortaya çıkmasına yardımcı olacak üç şirket ile sözleşme imzaladı.

Manta Ray Programı olarak bilinen su altı insansız robot projesi, uzun süreli görevler sırasında çok az bakım veya lojistik destek gerektirecek insansız otonom denizaltılar yaratmak.