Silahalsat hakkında..

Dünyanın ilk silah, avcılık ve atıcılık ilanları sitesine hoş geldiniz.

2007 Nisan Türkiye... İnternet henüz yaygın değilken, akıllı telefonlar yokken, hatta çoğu kişide henüz cep telefonu dahi yokken ve insanların bilgiye ulaşması hayli zorken silahalsat.com açıldı.

Bizler bu internet sitesinin arka planında, herhangi bir maddi kazanç gözetmeden teknik konular ile ilgilenirken, silahalsat.com'un misyonunu anlayabilmiş tüm kullanıcılarımıza ve destekçilerimize bu internet sitesinin sahipliğini de verdik. Burası sizin de internet siteniz. Buluşma yeriniz.

---------------------------------

İlk açıldığımız yıllar, el yapımı ruhsatsız tabancaların da altın çağıydı. Başta Karadeniz olmak üzere Düzce, Sakarya gibi şehirlerde merdiven altı silah imalathaneleri tam mesai çalışıyordu. Denetim yoktu, ruhsatlı silahlar için, bayilerde fişek bulmak dahi zordu. Fişek stokunun nerdeyse tümü illegal silah sahipleri tarafından el altından fahiş fiyatlarla satın alınıyordu.

Bilinen silah markası, bir elin parmak sayısını geçmiyordu. El yapımı tabancalar, toprak altından çıkan yada illegal yollarla ele geçmiş silahlar bir kaç değişiklikten sonra orijinal, temiz denilerek fahiş fiyatlara satılıyordu.

Tüm bunlardan sorumlu ve denetlemekle görevli devlet görevlileri ise, o zamanlar da aynıydı. Nerdeyse silahlara bir şekilde bulaşan herkesin aklına ilk gelen, ruhsatsız bir silah edinmekti. Türkiye'de her ailede neredeyse bir silah bulunduğunu düşünürseniz, el değiştirme, tamir, fişek, aksesuar vs. derken bu konudaki ekonominin boyutunu yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz.

İşte hiç bir şeyin değişebilme ihtimalinin dahi düşünülmediği o dönemde yola çıktık. Başından beri amacımız, Türk insanın kafasındaki zihniyeti silmek ve insanımızda bir silah kültürü oluşturmak. Bunu da, sanırız başardık.

2007 yılından bu yana benzer onlarca web sitesi açıldı. İnsanımız bilinçlendi ve bürokratik işlemleri öğrendi. Bu sayede insanlar artık ruhsatlı bir silaha, ruhsatsız bir silahtan daha kolay ve ucuza ulaşabiliyorlar.

Makalelerimiz, yazılarımız çoğu insanın yoluna ışık oldu. İnternette silah incelemeleri, bilgi paylaşımları adıyla binlerce Türkçe kaynak oluştu.

Merdiven altı silah imalathaneleri kapandı. Tüm illegal bilgi birikimi  dolaylı-dolaysız yerli silah sanayisine yönlendi. Poligonlar açıldı. Karaborsacılar emekli oldu.

En harikası ise insanlarımızda oto kontrol sistemi oluştu. Artık düğünde dernekte rastgele silaha sarılanlar ayıplanıyor.

İnsanlarımız silahı sadece saldırı yada savunma amaçlı değil, hobi ve spor amaçlı da kullanmaya başladılar. Ateşli silahlar ile kazara ölüm oranları düştü.

Tüm bu gelinen nokta bize, artık ülkemizde bir silah kültürünün oluştuğunu gösteriyor.

Elbette yukarıda saydığımız her şeyi biz yapmadık. Biz sadece ışık tuttuk ve bu misyonumuza da büyük bir aşkla devam ediyoruz.

Türkiye'de Türk halkının menfaatine olan her şey bize ancak gurur ve sevinç verir. Bizler ne sağdayız ne de soldayız. Bayrağın altındayız.. Bu bayrağın altında bu ülkenin menfaatini, kendi menfaatini düşünmeden gözeten herkes bizim kardeşimizdir.

Biz Türk ulusunun çocuklarıyız, evimiz de Türkiye...