Çin, intiharcı insansız hava aracı konseptini görücüye çıkardı.
31 Ağustos 2018
...

Çin’de gizemli bir şirketin geliştirdiği, koruyucu ve refakatçi insansız hava aracı konsepti LJ-1, Rusya’da bir fuarda sergilendi.

Moskova’nın 40 km dışındaki Zhukovskiy bölgesinde, Gromov Uçuş Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen Uluslararası Havacılık ve Uzay fuarı’nda (МАКС), daha önce adı hiç duyulmamış gizemli bir şirket (CCKW) tarafından geliştirilen LJ-1 model numaralı konsept bir dron (insansız hava aracı) sergilendi.

Bu insansız hava aracının özelliği, savaş jetleri ve diğer uçaklar ile birlikte bu uçakların kanat hizalarında refakatçi olarak uçabilmeleri.

Adı daha önce hiç duyulmamış bu gizemli şirketin sergilediği insansız hava aracının ABD ve Avustralya’nın öncülüğünü yaptığı “loyal wingman” (sadık kanatçı) projesine uyumlu bir teknolojiye sahip olması, Çin devletinin bu teknolojiyi ne kadar yakından takip ettiğini gösteriyor.

“Loyal Wingman” Sadık Kanatçı konseptine sahip insansız hava araçları, insanlı hava araçları ile beraber uçarak, refakat ettikleri insanlı hava araçlarını koruyor.

Ayrıca yüksek miktarda patlayıcı taşıma kabiliyetine sahip bu insansız hava araçları gerekli görüldüğünde, istenilen bir hedefe yüksek hızda füze olarak gönderiliyor. Bu araç insanlı hava aracının tehlikeye düştüğü anlarda, düşman hedefe yönlenerek kendini feda ediyor.

Tamamiyle robot teknolojileri ile donatılmış bu araçlar, beraberinde uçtuğu hava aracını sürekli takip altında tutarak, çok acil durumlarda yada tespit ettiği anlık tehlikelerde kendi kendine karar vererek düşmana saldırabiliyor.

Çin devletinin yayın organı olan Global Times online gazetesi, LJ-1’in 3. ve 4. nesil, bazı durumlarda da 5. nesil savaş uçaklarını taklit etmek üzere tasarlandığını, sürekli olarak ani manevralara dayanıklı, uzun ömürlü ve gizli (radarlara yakalanmayan) taktiksel bir hava aracı olduğunu açıkladı.

Bu insansız hava aracının yalnızca bir keşif ve saldırı aracı olmadığını, radar karıştırıcı, uzun menzilli bir füze, kızılötesi arayıcılarla etkileşime girme gibi bir çok taktiksel görevleri yapabileceği de söyleniyor.