Taliban militanları göçmenlerin içinde Türkiye'ye mi sızıyor?

26 Temmuz 2018
taliban-cheetah

''Afganistan'da Beyaz Ayakkabıları takip edin, Taliban'a ulaşacaksınız.''

Bu tür spor ayakkabılar Taliban savaşçıları tarafından yıllarca giyildi. Ancak Taliban, şiddetin dozunu artırdıkça bu beyaz ayakkabılar korkunun simgesi haline geldi.

Yeşil-sarı süslemeli mütevazı beyaz deri yüksek topuklu bu ayakkabılar, kuzeydeki Mezar-ı-Serif kentinde genişleyen bir pazarda yaklaşık yarım düzine ayakkabı satıcısı için en çok satanlar arasında.

Ancak bu son moda trendler bir çok sıradan Afgan için korkunun simgesi olduğu için pek talep görmüyor. Bu ayakkabıları satın alanlar, bu markayı büyük bir statü sembolü olarak gören Afgan savaşçıları.

Cheetahs (Çiides okunur ve Çitalar (kedigiller familyası) anlamına gelir.) adı verilen spor ayakkabılar, Pakistan'ın en büyük ayakkabı firmalarından biri olan Servis Shoes tarafından üretiliyor. Bir zamanlar spor yıldızları tarafından onaylanan ve şirketin en çok satan modeli olan sporculara yönelik olarak pazarlanıyordu.

Peki bu ayakkabıların varlığı Türkiye'yi neden bu kadar ilgilendiriyor?

Türkiye nedenini bilmediğimiz bir şekilde, başta Suriye-Irak olmak üzere Kırgızistan, Tacikistan, bir kısım Afrika ülkelerinden olmak üzere, şimdi de İran sınırı üzerinden Afganlı mültecileri ülkeye almaya başladı. Bu sayılar o kadar yoğun ki güneydoğudaki bazı illerin nüfusu mültecilerin çoğunluğuna geçti. Batıdaki şehirlerde ise artık mahalleler ve semtler olmak üzere hızla mülteci nüfusu artıyor. Özellikle Suriyeli mültecilerdeki yüksek doğum oranı korkunç bir hızla katlanarak artıyor.

Son günlerde ise Türkiye Afganistan yönünden, üç bin kilometre öteden gelen mültecilere kapılarını ardına kadar açmış gibi görünüyor. Tabii Kapı tabirini lafın gelişi olarak kullandık. Ortalıkta kapı falan yok. Sınırlarımız yol geçen hanı gibi. isteyen istediği yerden ülkeye giriş yapabiliyor. Bu kadar uzun bir yolu bir insanın yürüyerek gelmesi pek olası değil. Organize bir şekilde bu kişiler Türkiye - İran sınırına bırakılıyor. Bu iddiayı da sınırlarımızdan içeri giren Afganların kılık kıyafetlerinin, son derece düzgün ve yeni (kaliteli ve yıpranmamış) olması ispatlıyor.

Afganlı mültecilerin içinde ise bir tane kadın, çocuk ve yaşlı yok. Tamamı 16-30 yaşlarında genç erkekler. Eğer bu mülteciler bir savaştan yada bir zulümden kaçıyor olsalardı, aileleri ile birlikte kaçmaları gerekirdi. Ancak görünen durum sadece, kanlı canlı genç erkeklerin geliyor olması. Bu da doğal olarak bu kişilerin savaştan yada zulümden değil, başka bir amaç için Türkiye'ye geldiklerini doğruluyor.

Amaç ne olabilir? gibi saçma sapan bir soru sormadan önce, aslında kanıtlarıyla, ip uçlarıyla kendini açık açık gösteren sebep tam olarak burnumuzun dibinde.

Nasıl PKK sarı Mekap marka ayakkabılar ile özdeşleşdiyse, Taliban da beyaz Cheetahs marka ayakkabılar ile özdeşleşmiştir. Şimdi gözlerinizi kapatın ve Türkiye'nin doğusundan Suriye-Irak ve İran'a doğru bu şekilde akın akın genç erkeklerin sınırdan geçtiğini ve çoğunun ayağında sarı Mekap ayakkabı olduğunu düşünün.

Bu coğrafyada yaşayan yada tanıyan biri olarak bu mültecilerin, hangi oluşuma ait oldukları hakkında ne düşünürsünüz?

Aynı şekilde biraz ayrıntılara bakan herkesin kafasında aynı cevap belirir. Ancak her zamanki gibi tatlı su hümanisti kılıklılar (aslında onlar hümanist değil tam tersi zihniyetteki insanlar) buna da hemen bir kılıf uydurarak ayakkabıların rahat, sağlam ve her yerde satıldığından dem vurarak bu gerçeği saptırmaya çalışabilir. Tabii ki bunlara da verilecek bir cevap var. Şöyle ki nasıl güneydoğuda yada doğuda Kürt vatandaşların sıklıkla yaşadığı bölgelerde normal halkın ayağında sarı Mekap marka ayakkabıları görmeniz pek mümkün olmasa da, aynı şekilde Afganistanda da normal halk bu ayakkabılara pek rağbet göstermez. Bu her iki örgüt için de sembolik bir giysidir ve kendileri ile direk özleşmiştir.

İran sınırından ülkemize giriş yapan mültecilerin bazılarında bu marka ayakkabıların olması, ülkeye sınırlardan kaçak giriş yapan Afganların tümünün erkek olması, önemle incelenmesi gereken tehlikeli bir durumdur.

taliban-cheetah

Dip Not: Her iki ayakkabı markasının da diğer ayakkabı markalardan farkı yoktur ve bu örgütlerle bir bağı bulunmamaktadır. Bu markaların adının anılması, bu örgütlerin sıklıkla bu marka ayakkabıları tercih etmesi ve neredeyse görsel olarak tek tip bir görüntü vermesinden dolayı bu ayakkabı markaları birlikte isimleri anılmaktadır. Bu markalara ait ayakkabılar her yerde satılmaktadır. Bu yazımızda anılan örgütlerle, bu ayakkabı markalarını ve suç örgütlerine bulaşmayan herkesi tenzih ediyoruz.

Facebookta Paylaş Tweetle