Kalaşnikof’dan internete bağlanan akıllı tüfek.

11 Şubat 2021
...

Rusya’nın Kalaşnikof silah fabrikası, teknoloji sevenler için MP-155 Ultima adlı yeni bir tüfek modelini tanıttı. Bu silahı kullanırken aynı zamanda canlı yayın da yapılabiliyor.

Kalaşnikof şirketler grubunun genel müdürü Dmitry Tarasov’a göre söz konusu tüfeğin mekanizmasına, geriye kaç merminin kaldığını söyleyecek akıllı bir sistem yerleştirilmiş. Hatta kullanıcının yaptığı vuruşları takipçileri ile paylaşabilmesi için silahın bir video kayıt sistemi dahi bulunuyor.

Tüfeği tasarlarken akıllarında nasıl bir hedef kitle olduğu sorulduğunda Tarasov, silahın tasarlanması aşamasında ‘hayatlarını ekranın önünde oturarak geçirmeye alışık olan nesilden ilham aldıklarını kaydetti.

Elektronik cihazların içine doğmuş ve kendilerini onlarsız düşünemeyen Z kuşağının ilgisini çekmek istediklerini’ sözlerine ekleyen Tarasov, ileride akıllı silah serilerini geliştirmeyi planladıklarını da belirtti.

Silahın fiyatı ise akıllı bir telefonun fiyatı kadar olacak. Teknoloji meraklıları.! konsol ve PC oyunlarında olduğu gibi silah üzerindeki tüm verilerin göründüğü bu gerçek silaha yalnızca 100 bin Rubleye (1300 USD) sahip olabilecekler.

Bu YouTube linkinden bahse konu tüfeğin kısa reklam filmini izleyebilirsiniz.