Tüm dünyada efsane olmuş marka Glock hakkında..

Yazar: sälahalsat   |   Tarih: 15. 9. 2020İlk çıktığı günden, hemen kısa bir süre sonra efsane olan Glock tabancanın gövde ve kızağı, alüminyum-plasik karışımı olan polimer malzemeden imal edilmiştir.Modern X-ray cihazları, özellikle 11 eylül olayları'ndan sonra, bu tip silahları algılayacak şekilde geliştirildiğinden dolayı, bu marka ile anılan hayalet silah efsanesi şu an geçerli değildir.
Ancak piyasada, kamuya satışı yapılmayan gerçek hayalet silahlar da vardır.

Gerçek hayalet silahların gövdesi özel yapım dayanıklı plastik malzemeden mamuldür ve namlu da dahil tüm mekanizma özel bir seramikten imal edilmiştir.

Bu silahların sürgü ve şarjörlerinde yay bulunmaz, onun yerine aynı görevi yapan gene plastik, kauçuk ve seramikten mamul havalı-gazlı pistonlar bulunur.
Elbette bu kadar ayrıntıyı düşünen hayalet silah imalatçıları, mermilere de metal harici başka çözümler elbette bulmuşlardır.
Ancak x-ray dışında, ekranda siluet gösteren röntgen veya kızılötesi tarama teknolojileri için neler yapılıyor o da bu silahları gizlice geçirenlerin sorunsalı.

Konuyu dağıtmadan Glock tabancanın incelemesine devam edelim.
Glock'un akıllı denebilecek kendine has bir emniyet mekanizması vardır. Çift tetik..
Atıcı ancak bilinçli bir şekilde, çift tetiği ezmediği sürece silah ateş almaz.

Namlunun alt kısmı 20 mm lik picatinny raylarla uyumludur.

Picatinny Rail silahın namlunun altında gövdede bulunan ve silaha çeşitli aksesuarlar takmak için kullanılan çentiklerdir. Genel olarak uzun namlulu silahlar için ortaya çıkarılmıştır.

Picatinny Rail Amerikan ordusunun standart olarak kabul ettiği bir özelliktir. Ancak piyasada Weaver rail diye başka bir çentik standardı da bulunmaktadır. Göreceli olarak bu iki farklı standardı gözle ayırt etmek zor da olsa, eğer farklı marka bir silahınız varsa aksesuar almadan önce satıcıya bu çentik standardını mutlaka sorun.Glock tabancaların üreticisi tarafından duyurulan bilgilere göre 200 santigrat sıcaklığa kadar ateş almadığı gibi gövdesi de bu sıcaklıklara kadar erimediği söylenmektedir. Ayrıca donmaya karşı da olağanüstü bir direnci mevcuttur. Ancak silahta bir kusur bulabilmek için çılgınca testlerle tabancayı kasanlar, bazen şarjörünün en üstündeki mermiyi çıkardığı gibi bir kusura rastlamışlardır. Bu gibi bir durumda glock'un şarjörünü çıkartıp tekrar takmak sorunu çözer.

Glock tabancaları, semi auto (yarı otomatik) ve full auto (otomatik) tetik olarak iki farklı tipde üretilir. Türkiye'de sivil olarak otomatik tabanca edinmek yasaktır. Satışı yada devri yapılamaz.

Ne kadar doğru bilimez ama, Glocklar ihale için Türkiye'ye ilk geldiklerinde silahı inceleyen Türk yetkililerin, bu nasıl bir silah emniyeti bile yok. Evde çoluğumuz çocuğumuz var demesi, Avusturyalıların tokat gibi cevabı yapıştırmalarına neden olmuştur. - '' Biz bu silahı siz evde bırakın diye üretmiyoruz''

Dünyada uzun namlulu silah taşıyan güvenlik güçlerinin %60'ı bu silahı yardımcı görev silahı olarak kullanmaktadır. Glock tabancalar başta ABD olmak üzere batı bloğu ülkelerde en çok satılan tabanca markasıdır.

Aşağıda pişmiş tavuğun başına gelmeyecek şekilde önceden hırpalanmış bir glockun testlerini izleyebilirsiniz.