İHALE ÇEŞİTLERİ 

Bu sitede iki çeşit açık artırma bulunmaktadır "" Standart Açık artırma "" ve ""Ters Açık artırma"". Satıcının sadece bir ürünü varsa, bu bir ""Standart Açık artırma"" dir. Tipik olarak, satıcı bir üründen iki veya daha fazlasını sattığında ise bu bir ""Ters Açık artırma"" olacaktır. Bu iki açık artırma tipi de aşağıda açıklanmıştır:

STANDART İHALE 

standart ihalede, tüm alıcılar teklif verir ve açık artırma sonunda en yüksek teklifi veren kazanır.Standart ihalede kazanan sadece bir kişidir.

TERS İHALE 

Ters ihalede, satıcı aynı üründen iki veya daha fazla sunar. Standart ihalenin aksine, Ters ihalede birden fazla kazanan olabilir.

Alıcı birden fazla ürün için bir kerede aynı fiyatı öder. Açık artırma sonunda,miktar başına verilen en düşük teklif baz alınır. Mevcut ürün için daha yüksek teklifler varsa,teslim öncelikli olarak bu tekliflerden başlar.

Ürünü kazanabilmek için ürün sayısı ne olursa olsun, diğer tekliflere göre parça başına daha düşük bir toplam teklif fiyatı verilmesi gerekir.Aynı özelliklere sahip birden fazla mal satisi icin uygulanır. Satıcı minimum birim fiyat belirler, alıcılar almak istedikleri miktarı ve ödemek istedikleri maksimum fiyatı sunarlar. Sonucta ürünleri teklif edilen en düşük fiyattan, kazanan alıcılar alır

Örnek: 

Satıcı,5 adet aynı ürün için Ters Açık artırma verir.

Alıcı ""A"" 2 ürün için tane başına 20 TL teklif yapmıştır.

Alıcı ""B"" 4 ürün için tane başına 21 TL teklif yapmıştır.

Bu açık artırma sonucu şöyle olacaktır:

Alıcı ""B"" 4 ürünü 20 TL ye kazanır

Alıcı ""A"" yalnızca 1 ürünü 20 TL ye kazanır

20 TL en düşük fiyattır.Ancak sadece 2 kalem ürün istemiştir bu yüzden Toplamda """A"" ya sadece ""1"" kalem ürün verilir.

Kalem sayısı fazla olan ""B"", toplamda daha fazla ödeme yapacağı için geri kalan 4 kalem ona verilir

Kazanan teklif sahibi,kazanmış olduğu ürün sayısından daha az sayıda ürün gönderilirse ödemeyi reddetme hakkına sahiptir.